Jenkins Kurulumu – 1. Parça

Standard

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazıda bir kaç farklı şekilde kurulabilen Jenkins kurulum işleminin lokal bilgisayara doğrudan kurulumunu ele alacağız.

Herşeyden önce bilgisayarınızda Java’nın kurulu olduğundan emin olmalısınız. Çünkü Jenkins; java ile yazılımış açık kaynak kodlu bir otomasyon sunucudur.

Kurulum Aşamaları

  1. Öncelikle https://jenkins.io/download/ adresinden Jenkins’i indirelim.

 İlgili sayfayı açtıktan sonra ekranın sol alt tarafında görünen indirme seçeneklerinden işletim sisteminizi seçin. Lokal bilgisayara doğrudan kurulumu ele alacağımız için sadece işletim sistemini seçin. Başka bir makalede docker üzerinde yer alan işletim sistemi üzerinden kurulumu ele alacağız.

 

 

 

 

2.İnen kurulum dosyasını çalıştırdıktan sonra aşağıdaki görüntü ekrana gelecektir. Standart program kurulumu aşamalarını takip edin.

3. Bu aşamada Jenkins kurulum dosyalarının bilgisayarınıza kopyalanması tamamlanmıştır. Kontrol paneline giriş için yapılandırma işlemlerimizi yapacağız bu aşamadan sonra.

Kurulum tamamlandığında yapılandırma işlemleri için tarayıcı programınızda otomatik olarak yandaki ekran açılacaktır. Varsayılan olarak Jenknis 8080 portunuzu kullanır. http://localhost:8080 adresini açtığınızda eğer yapılandırma aşamalarını tamamlamadıysanız bu ekran görüntüye gelecektir. Burada yapılması gereken kırmızı renk ile verilen Jenkins ilk giriş parolasının kayıt edildiği dizini kopyalayın ve terminalde “less” komutu ile birlikte çalıştırın.

4. Bu işlem sizden admin yetkisi isteyecektir.

Permission denied hatası alırsanız eğer sudo komutu ile birlikte çalıştırın.

 

 

 

5. Ekrandaki gibi bir şifre elde edeceksiniz. İlk satırda yer alan görüntüde “2ca…” şeklinde başlayan parolayı seçerek kopyalayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Aşağıdaki ekranda gördüğünü alana yapıştırın ve ardından Continue butonuna basın.

7. Burada Jenkins için plugin yapılandırması yapıp yapmayacağınızı soracaktır size, pluginleri farklı bir yazıda ele alacağımız için biz şimdilik soru modalını kapatarak devam ediyoruz. 

8. İşte bu kadar. Bu aşamadan sonra panele erişebilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu ekranda Start Using Jenkins butonuna basmanız yeterli.

9. Buradan sonra yapmamız gereken tek şey parolamızı unutmayacağımız bir şifre ile değiştirmek. Ekranın sağ üst köşesinde bulunan admin linkine tıklıyoruz ve menüden konfigürasyonu değiştir linkini seçiyoruz. Ardından ekranın en altında bulunan parola alanını değiştirip Kaydet butonuna basmamız yeterli.

Yeni başlayanlar için kolay kurulum aşamaları böyle idi. Umarım faydalı olmuştur. Konteyner yapıları ile birlikte kurulum aşamaları için müsait olduğum ilk anda bir makale yazacağım.